Alfa Romeo подготвува нов спортски автомобил за 2023 година

Alfa Romeo ќе нуди само целосно електрични автомобили од 2027 година, но пред тоа се очекува неколку „проштални“ модели да оддадат почит на историјата на компанијата со конвенционален погон. Првиот од нив ќе биде спортски двосед инспириран од иконите со високи перформанси од минатото.

Во изјавата за Auto Express, директорот на Alfa Romeo, Жан-Филипе Импарато, навести специјален спортски автомобил со мотор со внатрешно согорување што ќе го видиме следната година. Неговиот дизајн треба да биде инспириран од историските модели на Alfa како што е 33 Stradale.

“Алфа е синоним за спортско. Ќе видите нешто спортско во првата половина на 2023 година. Имам две сценарија, целосно електрични или SUS. Можам да ви кажам дека овој автомобил ќе биде многу возбудлив, скап и ексклузивен. Веројатно во следните две години ќе имаме некои предлози кои нема секогаш да бидат целосно електрични“, рече Импарато.

Auto Express објави и рендери кои навестуваат како би можел да изгледа новиот спортски автомобил.

Алфа би можела да користи еволуција на 2,9-литарскиот твин-турбо V6 мотор кој ги придвижува Giulia и Stelvio Quadrifoglio, моделите со високи перформанси, поради неговите врски со Заубер.

Импарато изјави дека има многу инспирација за дизајнот на спортскиот автомобил, а идеите се базирани на богатата историја на компанијата.

Alfa планира уште повеќе специјални модели со ограничена едиција.

Претходна Лапонија: поларна ноќ на северот на Европа
Следна Aston Martin го претстави концептот DBR22

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!