5G 8K TV е новитетот најавен од Huawei за оваа година

Една од технолошки најнапредните компании Huawei, не престанува да нè изненадува со своите иновации и новитети. За оваа година од компанијата најавија појавување на 5G 8K TV.

Извори кои се запознаени со технолошките планови на компанијата, велат дека сетот ќе содржи 5G модем кој содржините во 8К формат ќе ги стримува без потреба од кабелски модем или фиксна интернет линија и ќе може да служи и како рутер за другите уреди во домот кои ќе се поврзуваат на интернет.

Спарувањето на 5G конекција со 8K екран се гледа како можност за премостување на потешкотиите на стримување на тешките 8K содржини.

Со 8K резолуцијата, 5G конекцијата би можела да обезбеди стриминг и на видеа снимени под агол од 360 степени.

Останува да почекаме и да видиме како ќе се покаже нивното ново технолошко чудо.

Претходна Qatar Sports Investment, сопствениците на PSG сакаат да ја купат Roma
Следна Змија со три очи – ретка мутација пронајдена во Австралија

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!