4 милијарди долари инвестиција на Форд

Американската компанија Ford најави инвестиција во автономни возила. Инвестицијата и развојот ќе се спроведе преку новата компанија Ford Autonomous Vehicles LLC.
Ford ќе инвестира во развојот: компанијата планира да потроши околу четири милијарди долари до 2023 година, од кои една милијарда долари ќе се вложат во стартап фирмата AI Argo.
Генерален директор на Ford Autonomous Vehicles LLC ќе биде Шериф Маракби кој сега е потпретседател на Ford за автономни автомобили и електрификација. Маркаби има искуство со автономни возила, ја водеше програмата на Uber пред да дојде во Ford во 2017 година.
Ford заедно со службата за испорака на храна во Мајами и Мајами Бич спроведува пилот проект: беспилотниот миниван Transit Connect со специјални оддели за храна, доставува нарачки по домовите. Проектот се покажа релативно успешен.

Претходна Словенците со несекојдневен начин на привлекување на туристи
Следна Договор тежок 3,5 милијарди долари за 5G мрежа во САД

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!