23 годишна англичанка стана првата жена со доживотна забрана од фудбалски натпревари

Големиот поддржувач на англискиот Транмер Роверс, Аби-Ли Реј ќе стане првата жена на која доживотно и е забрането да присуствува на фудбалски натпревари поради инцидент во јануари годинава.

Реј (23) беше уапсена во јануари за време на натпреварот помеѓу нејзиниот Транмер и Форест Грин кој заврши 0-4. Кога Форест Грин го постигна својот трет гол, незадоволен Реј го фрли факелот и за малку ќе предизвикаше скандал од поголеми размери.

Имено, факелот падна веднаш до судијата Ли Свабеј. За среќа нема повредени, а навивачката веднаш била уапсена.

Полицијата го ослободила Реј, кој веднаш потоа објавил фотографија од играта заедно со својата девојка Либи Кејс со интересен опис.

„Пред сè да тргне надолу. Само се надевам дека нема да добијам забрана“, напиша Аби-Ли, но изгледа дека тоа ќе се случи.

Одржано е рочиште во Судот во Сефтон, каде што нејзината одбрана изјавило дека во паника го фрлила факелот. Изјавата беше отфрлена од судот. Камерите, кои се поставени на сите стадиони во Англија, го кажуваат спротивното.

Така, Аби-Ли ќе стане првата жена на која и е доживотна забрана за присуство на натпревари. Претходно иста забрана добија бројни навивачи и хулигани, но ова ќе биде прв случај во кој се вклучени жени.

Претходна Верстапен стигна до својата четврта победа во низа
Следна Bentley сега ќе го понуди луксузниот Flying Spur во Speed ​​верзија

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!