Легендарната атлетичарка Алисон Феликс постави нови рекорди и стави крај на прекрасната кариера

Легендарната атлетичарка Алисон Феликс постави нови рекорди на Светското првенство во САД и стави крај на прекрасната кариера.

Феликс, која за три месеци ќе наполни 37 години, ја освои бронзата во нејзината последна трка во кариерата како дел од американскиот тим за штафета на 4×400 метри мешано.

Златото го освои Доминиканската Република, среброто Холандија, а бронзата за Феликс беше рекорден 19-ти медал од светските првенства, а тој сега е атлетски рекордер во таа статистичка категорија, пред тркачот на средни патеки Езекиел. Кембои.

Исто така, Феликс постави рекорд во периодот меѓу првиот и последниот медал. Феликс го освои својот прв медал на светските првенства пред 17 години, а претходниот рекорд беше 16 кој го држеше Хесус Ангел Гарсија во одење (1993 – 2009 година).

Во текот на претходните осумнаесет години од нејзината кариера, Феликс освоила дури 30 медали на големите натпреварувања, вклучително и осум на Олимписките игри.

Претходна Мајкрософт би можел во 2024 година да го претстави Windows 12
Следна За 38 милиони евра Челзи го донесе едниот од најдобрите светски дефанзивци

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …