Данска на домашен терен го победи Чиле

На вториот натпревар од стартот на Светското ракометно првенство ракометарите на Данска ги победија ракометарите на Чиле со 39:16.

Домашниот терен им беше наклонет на првиот натпревар на домаќините Германија и Данска.

Уште на самиот почеток Данците направија голема предност од 6 гола против ракометарите на Чиле. Иако Чилеанците пробаа малку да се повратат на теренот, првото полувреме заврши со резултат 22:4.

Второто полувреме Данците го играа лежерно и им дозволуваа на Чилеанците да дадат по некој гол.

Најефикасен кај Данците беше Каспер Мортенсен со 8 погодоци.

Претходна Започна 26-тото Светско ракометно првенство со победа на Германија над обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја
Следна Адреналинските авантуристи наскоро ќе добијат можност да го видат потонатиот Титаник

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …