Џиџи Буфон се враќа во својата татковина

Еден од најдобрите и најдолговечни голмани во историјата Џанлуиџи Буфон, најверојатно ќе се врати во Јувентус по една година во ПСЖ, и покрај тоа што последните денови беше поврзуван со многу европски клубови.

Скај Италија доцна синоќа објави дека Буфон се согласил да се врати во Торино, но сега во нова улога – како замена за Војчех Шчесни. Неговиот договор ќе биде на една сезона, но се очекува потоа да добие нова улога во клубот, кога ќе одлучи да ја заврши кариерата. Трансферот ќе биде реализиран веднаш штом Јувентус се ослободи од Матија Перин, за кого има интерес од Рома и Севиља.

Буфон беше член на Јувентус од 2001 до 2018 година, за тој период освои девет титули во Серија А и одигра 656 натпревари во италијанското првенство.

Претходна Грција со нови законски измени – нулта толеранција за возачите
Следна Влегуваме ли во “климатски апартхејд”?

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!