Ќе заработиме 100 милиони евра, можеме да стигнеме до полуфинале во Европската лига

Генералниот директор на Црвена звезда Звездан Терзиќ зборуваше за плановите на овој клуб во Европа следната сезона и откри дека клубот отприлика планира приходи од 100 милиони евра и дека играат многу важна улога во Европската лига.

Поради големите очекувања кои ги имаат за следните две сезони, Терзиќ првично изјави дека моменталниот долг на Црвена звезда воопшто не е важен и дека во следните две години ќе заработат 100 милиони евра.

„Црвена звезда денеска нема висок долг и повеќе не зборуваме за бројката во клубот. Сумата ја знае клупското собрание и нема потреба таа да биде кафана или медиумска тема, бидејќи Звезда генерира и Очекувам во рок од две години да генерира 100 милиони евра.Ако влеземе во Лигата на шампионите клубот ќе има приходи од 30 милиони евра, па следната сезона 30 милиони евра бидејќи би имале директен пласман во Лигата на шампионите е вкупно 60 милиони приходи, по пет милиони евра од билети, пет милиони од спонзори, од приходи за трансфер на играчи и доаѓаме до бројката од 100 милиони евра очекуван прилив на средства во наредниот период“, изјави Терзиќ.

После тоа откри дека Звезда ја гледа во горниот дом на Европската лига, односно долниот дом на Лигата на шампионите. Тој вели дека верува дека еден ден може да стигнат и до полуфинале во Европската лига, додека во Лигата на шампионите, очигледно, нема премногу очекувања.

„Звезда може многу да направи, но постои голема разлика помеѓу Лигата на шампионите и Лигата на Европа. Звезда, според буџетот и состојбата, припаѓа на горното ниво на Европската лига или на пониското ниво на Лигата на шампионите. Што се однесува до тоа, мислам дека е многу тешко да се очекува да се направи нешто во шампионот на Лигата, но ако продолжиме со оваа политика, тогаш можеме да стигнеме до четвртфинале или полуфинале во Европската лига.Впрочем, минатата сезона бевме блиску.Чекор по чекор секој си гради свој пат и јас го следам тој пример“, изјави Терзиќ во интервју за „Спортал“.

Црвена звезда го победи Пјуник од Ерменија со 5:0 во првиот натпревар од 3. прелиминарното коло во Лигата на шампионите и дојде на чекор до пласман во баражот за најелитното фудбалско натпреварување во Европа.

Претходна Селекторот на Српската кошаркарска репрезентација Светислав Пешиќ го пречкрта Милош Теодосиќ
Следна Tiësto – The Business

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!