Љубов во првата секунда

Многумина веруваат дека љубов на прв поглед не постои, дека е илузија, но постојат студии кои го потврдуваат токму тоа: постои љубов на прв поглед.

Утврдено е дека е потребно само една секунда за да се заклучи дека некој е атрактивен и многу добар кандидат за потенцијален партнер.

“Студиите ја опфаќаат примарната перцепција за потенцијални партнери. Ние всушност имаме внатрешни параметри кои во рок од една секунда ни кажуваат дека некој ни е привлечен и дека сакаме врска со таа личност”, вели психологот Џон Манер од Универзитетот во Флорида.

Секако, студиите ги покажуваат базичните ставови на одредена личност и дека тоа што во моментот сме добиле перцепција за тоа дека некој ни се допаѓа, не е доволно за да дојде до квалитетна врска, брак. На тоа треба понатаму да се работи.

Претходна Boxing Day и 30 натпревари во англиската Премиер лига
Следна Американецот Колин О'Брејди е првиот човек што сам го поминал Антарктикот

Награден напис

Позата во секс која мажите прво ја отфрлаат, а потоа ги оставаат без зборови

Истражувањата покажаа дека луѓето кои се во долга врска и испробуваат различни сексуални пози имаат …

Која е тајната за долг и исполнет сексуален живот?

Откако ќе помине почетната фаза на возбуда за новиот партнер, паровите обично наидуваат на проблеми …

Don`t copy text!