Јуки Цунода останува во тимот на АлфаТаури

Јапонскиот Формула 1 возач Јуки Цунода и следната сезона ќе биде член на тимот АлфаТаури.

Цунода се приклучи на Алфа Таури на почетокот на сезоната 2021 година и помина две години заедно со тимскиот колега Пјер Гасли. Освои 43 поени, од кои 32 минатата сезона, а најдобар финиш беше на трката за Големата награда на Абу Даби минатата година, кога целта ја мина како четврти.

„Сакам да им се приклучам на Ред Бул, Хонда и АлфаТаури бидејќи тие сè уште ми даваат можност да возам во Формула 1. Минатата година се преселив во Италија за да бидам поблиску до фабриката, се чувствувам дел од тимот и мило ми е што продолжувам тркање за нив и 2023. Се разбира, тековната сезона не е завршена и ние се уште се бориме на средината на поредокот, така што јас сум целосно фокусиран добро да ја завршиме сезоната, а потоа ќе се свртиме кон следната година“, изјави Цунода. .

Се уште не е познато кој ќе биде колега на 22-годишниот Јапонец. Алфа Таури и Ред Бул истакнаа дека се подготвени да го пуштат Гасли доколку најдат соодветна замена, а решението би можело да биде возачот на Инди Кар Колтон Херта доколку добие супер лиценца.

Претходна Мистериозно сино суштество на дното на морето ги збуни научниците
Следна Daimler Truck го претставува камионот eActros LongHaul на саемот во Хановер

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!