Јужна Кореја ја забрани продажбата на кафе во училиштата

Владата на Јужна Кореја донесе одлука за забрана на продажба на кафе во училиштата поради прекумерно конзумирање.
Продажбата на пијалоци со висок процент на кофеин е забранета во училиштата во Јужна Кореја од 2013 година, но апаратите за кафе им беа достапни на наставниците, додека учениците наоѓаа начини да ги заобиколат правилата за да добијат кафе.
Владата сега сака потполно да ја елиминира можноста децата да купат пијалок со висок процент на кофеин – истакна портпаролот на Министерството за безбедност, храна и лекови, предупредувајќи дека учениците конзумираат кафе за навечер да останат будни додека се подготвуваат за испитите.
Оваа одлука која ќе стапи на сила на 14 септември, предвидува потполна забрана на продажба на кафе во основните и средните училишта.
„Кафето ќе исчезне од кафетериите и апаратите за кафе инсталирани во училиштата“, истакна портпаролот на Франс прес.
Министерството предупредува на здравствените последици од преголемото конзумирање на кафе кое може да предизвика мачнини, нерегуларни отчукувања на срцето и нарушувања на спиењето.

Претходна Промени на Фејсбук
Следна Ново откритие на Египетските археолози

Награден напис

Русин уништил Lamborghini Urus за да промовира енергетски пијалок

Јутјубер по име Михаил Литвин снимил како крши Lamborghini Urus вреден повеќе од 250.000 евра …

Дали знаете која е главната причина зошто се поставуваат огледала во лифтовите?

Користењето лифт е кошмар за некои луѓе. Сепак, луѓето кои ги дизајнираат лифтовите користат огледала …

Don`t copy text!