Јапонска атлетичарка лазеше со скршена нога за да не го изневери тимот

Упорноста, доследноста и дисциплината на Јапонците ни се добро познати.

На атлетскиот маратон што се одржа во Фукоки, уште еднаш се докажа упорноста на дело. Атлетичарката Реи Илда, трчајќи го маратонот на 180 метри, ја скрши ногата пред предавањето на штафетната палка на следната членка на својот тим. Но, реши дека нема да се откаже и останатите метри бодрена од волонтерите и публиката, оставајќи крвава трага од повредата ги отползе и ја предаде штафетната палка. Следната атлетичарка ја превзема палката и плачејќи продолжи да го трча завршниот круг од маратонската трка.

Судијата за локалните медиуми изјави дека размислувал да ја прекине трката, но сепак решил да ѝ даде шанса да заврши.

По завршувањето на нејзиниот дел од трката, Реи Илда е префрлена во болница каде што ѝ е санирана повредата и закрепнувањето ќе трае неколку месеци.

Претходна Ѓоковиќ поразен од Зверев во финалето на Мастерсот во Лондон
Следна Уникатот на Lamborghini, моделот SC 18

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!