Јадете само неколку од овие житарки дневно и ќе го победите запекот

Запек е бавното минување на содржината низ дебелото црево и се јавува како резултат на брз начин на живот, несоодветна исхрана, низок внес на течности и недостаток на физичка активност.

Растителните влакна се најодговорни за редовна столица бидејќи влијаат на конзистентноста на столицата поради нејзината способност да ја врзува водата. На овој начин тие набабруваат и ја поттикнуваат работата на цревата.

Чиа семе

Богати се со растителни влакна и антиоксиданси, а содржат и многу магнезиум кој е многу важен за запекот бидејќи доведува до движење на цревната содржина. Консумирајте до 20 грама семки дневно, а бидејќи нивниот вкус е неутрален, можете да ги користите на многу начини. Во смути додадете го јогуртот кој го пиете и ќе имате одличен ефект.

Лен

Ленот содржи витамин Е и витамини од групата Б, како и калциум, магнезиум, калиум, цинк, фосфор. Неговата ефикасност во случај на овој проблем главно се должи на растителните влакна.
Можете да измешате лен во јогурт, кефир или обична вода и да го користите секојдневно неколку недели.

Пченични трици

Пченичните трици имаат исклучително висока содржина на влакна и се одличен лек за дигестивни проблеми.

Дневната потреба од растителни влакна кај лицата со запек е до 35 грама.

Претходна Русија го откри изгледот на својата идна вселенска станица
Следна Култхард го возеше Форсберг низ улиците на Лајпциг во болид со две седишта

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!