Ѓоковиќ потешко од очекувањата го совлада Тијафо и се пласираше во 3 коло на Австралија опен

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во 3. коло на Австралија опен откако го победи Американецот Франсис Тијафо со 3: 1 во сетови (6:3, 6:7/3, 7:6/2, 6:3).

Првиот рекет во светот лесно стигна до првиот сет со 6:3 и ништо не укажуваше на тоа дека Ѓоковиќ ќе има проблеми, но Тиафо потоа започна да сервира многу подобро во офанзивната игра со многу ризик, по тај-брејкот во вториот сет со 7:3 израмнети на 1:1 во сетови.

Српскиот тенисер доминираше во третиот сет, но и покрај раниот брејк, Тиафо успеа да се врати и да освои нов тај-брејк. Сепак, тој направи неколку неизнудени грешки и Ѓоковиќ дојде до предност од 2:1 во сетови со 7:2.

Конечно, во четвртиот сет, клучен момент се случи во седмиот гем, кога бранителот на титулата во Мелбурн направи брејк и мирно ја заврши работата.

Минатогодишниот финалист Доминик Тием отиде понатаму, совладувајќи го Германецот Доминик Коефер со 3:4 во сетови (6:4, 6:0, 6:2), додека поранешниот шампион Стен Вавринка беше поразен од Унгарецот Мартон Фусковиќ со резултат 3:2 во сетови (7:5, 6:1, 4:6, 2: 6, 7:6).

Во дамска конкуренција, Романката Сорана Цирстеа ја изненади Петра Квитова кога ја елиминираше со 2:1 во сетови (6:4, 1:6, 6:1). Серена Вилијамс нема проблеми со Србинката Нина Стојановиќ, совладувајќи ја со 2:0 (6:3, 6:0).

Претходна Овозможете и на вашата партнерка предигра од соништата со топло-ладна сензација
Следна Mahmut Orhan & Ali Arutan – In Control feat. Selin

Награден напис

Леклер ја освои пол-позицијата пред утрешната трка во Монако и погоди во ѕид

Возачот на Ферари, Чарлс Леклерк ја освои пол-позицијата пред утрешната трка за Големата награда на …

Шест фитнес митови кои го успоруваат слабеењето

Губењето тежина и маснотии е доволно предизвикувачки процес и без митови и дезинформации што дополнително …

Забрането е копирање на текст!