Ѓоковиќ поразен од Зверев во финалето на Мастерсот во Лондон

Германскиот тенисер со руско потекло Александер Зверев го порази Новак Ѓоковиќ во финалето на ATP Мастерсот во Лондон со 2:0 во сетови.

Зверев по 1 час и 20 минути игра славеше во О2 арената со резултат 6:4 и 6:3, и со тоа го запиша својот најголем успех во кариерата.

Воедно стана и најмладиот тенисер кој го освоил Мастерсот, а приматот му го зема токму на Ѓоковиќ, кој го има од 2008 година.

До титулата Зверев дојде со победата против Федерер во полуфиналето и Ѓоковиќ во финалето. И во двата натпревари нема изгубено сет.

По изгубениот овогодишен Мастерс, Ѓоковиќ останува со своите 5 добиени Мастерси, и има еден помалку од Федерер.

Претходна Бришење на пораки во чат на ФБ Месинџер
Следна Јапонска атлетичарка лазеше со скршена нога за да не го изневери тимот

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!