Ѓоковиќ и Надал со рутински победи го отворија Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал го отворија Ролан Гарос со рутински победи, додека нивниот најголем ривал Даниил Медведев денеска го започнува походот кон титулата.

Ѓоковиќ во првото коло играше против Јошихито Нишиока и славеше по точно два часа игра со резултат 3:0 во сетови.

Јапонецот одолеа само во првиот сет, кој Ѓоковиќ го реши во своја корист со резултат 6:3, а потоа најдобриот тенисер на светот чекореше во следните два сета со 6:1, 6:0 и се пласираше во вториот. коло каде ќе игра против подобриот.дуел Алекс Молчан – Федерико Корија.

А на Надал за првата победа му требаа двесте гема против Џејсон Томпсон. Шпанскиот тенисер ги доби сите три сета со резултат 6:2 и победи во натпреварот од второто коло против Корентино Муте, кој го победи Стен Вавринка со 3:1.

Денеска во 11 часот на терен ќе излезе Даниил Медведев. Вториот тенисер во светот ќе игра против Факундо Бањис (АТП 103.), а потенцијални противници во второто коло му се Ласло Гир или Рикардас Беранкис.

Со освојувањето на Ролан Гарос и предвременото испаѓање на Ѓоковиќ од турнирот, Медведев ќе го преземе првиот човек во светскиот тенис.

Интересно, Александар Зверев би можел да стигне до првото место на АТП листата доколку го освои турнирот, а Ѓоковиќ и Медведев ќе бидат елиминирани во раната фаза од натпреварувањето.

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал го отворија Ролан Гарос со рутински победи, додека нивниот најголем ривал Даниил Медведев денеска го започнува походот кон титулата.

Ѓоковиќ во првото коло играше против Јошихито Нишиока и славеше по точно два часа игра со резултат 3:0 во сетови.

Јапонецот одолеа само во првиот сет, кој Ѓоковиќ го реши во своја корист со резултат 6:3, а потоа најдобриот тенисер на светот чекореше во следните два сета со 6:1, 6:0 и се пласираше во вториот. коло каде ќе игра против подобриот.дуел Алекс Молчан – Федерико Корија.

А на Надал за првата победа му требаа двесте гема против Џејсон Томпсон. Шпанскиот тенисер ги доби сите три сета со резултат 6:2 и победи во натпреварот од второто коло против Корентино Муте, кој го победи Стен Вавринка со 3:1.

Денеска во 11 часот на терен ќе излезе Даниил Медведев. Вториот тенисер во светот ќе игра против Факундо Бањис (АТП 103.), а потенцијални противници во второто коло му се Ласло Гир или Рикардас Беранкис.

Со освојувањето на Ролан Гарос и предвременото испаѓање на Ѓоковиќ од турнирот, Медведев ќе го преземе првиот човек во светскиот тенис.

Интересно, Александар Зверев би можел да стигне до првото место на АТП листата доколку го освои турнирот, а Ѓоковиќ и Медведев ќе бидат елиминирани во раната фаза од натпреварувањето.

Претходна Елен ван Дијк постави нов рекорд во велосипедизам, поминувајќи 49 километри за еден час
Следна The HU – This Is Mongol

Награден напис

Дознајте зошто комарците некого касаат, а некого заобиколуваат

Колку и да се трудиме да ги избегнуваме и колку да се користат разни препарати, …

Nissan Navara-R развива 1.000 КС

Двегодишниот проект на дрифтерот Стив Багси Биаџиони и тимот на SB Motorsports резултираше со моделот …

Забрането е копирање на текст!