Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? Веќе слушнавме за таканаречената вкочанетост на мртвото тело, дури и грчеви, а првиот индикатор е, се разбира, ладно тело.

Но, верувале или не, телото е исклучително активно одредено време по смртта, односно нашето тело минува низ цела низа процеси, за кои веројатно не сте ни знаеле.

 1. Срцето престанува да работи и крвта се акумулира. Откако срцето ќе престане да работи, лекарите прогласуваат лице за мртво, а потоа делови од телото ќе почнат да умираат, но со различна брзина. Срцето престанува да пумпа крв и таа почнува да се акумулира во артериите и вените.
 2. Промена на бојата. Телото ја менува бојата кога крвта престанува да циркулира во телото и таа се таложи во долниот дел од телото. Телото добива светло сина боја, а некои делови се целосно бледи.
 3. Ладење на мртовечница. Се јавува кога телото почнува да се лади. Температурата на телото на жив човек треба да биде околу 37 степени Целзиусови, а по смртта телото ја губи таа температура со брзина од 0,8 степени на час.
 4. Смртоносна вкочанетост. Неколку часа по смртта, телото почнува да се забавува. Ова се случува поради намалување на нивото на аденозин трифостат (ADT), а процесот започнува со вкочанетост на очните капаци и мускулите на вратот.
 5. Грчење. Дури и долго по смртта, телото може да се движи, да се грче, поради ослободувањето на електромеханичката активност оставена зад нашите нерви.
 6. Лицето е „исцрпено“. Кога човек ќе умре, поради прекинот на циркулацијата на крвта, мускулите на лицето се намалуваат и исчезнуваат, поради што лицата на покојникот изгледаат целосно истрошени.
 7. Дефектирање. Цревата и дигестивниот систем на човекот се опуштаат по смртта, па така се опушта и сфинктерот, кој во текот на животот го контролира мозокот.
 8. Непријатен мирис. Мирисот на гниење настанува поради смртта на клетките во телото, односно се ослободуваат ензими за да ги информираат бактериите и габите во околината дека нешто умрело.
 9. Различни организми го напаѓаат телото. Мртвото тело и неговиот мирис привлекуваат разни организми, како бактерии, габи, а потоа муви, инсекти кои потоа несат јајца на нив.
 10. Чудни звуци. По смртната вкочанетост, телото обично испушта различни звуци, од дува ветер, крцкање, па дури и подригнување.
 11. Бактериите ги напаѓаат цревата. Нашите црева се полни со бактерии во текот на нашиот живот, но имунолошкиот систем ги држи под контрола до смрт. Меѓутоа, кога ќе умреме, имунолошкиот систем не работи и бактериите почнуваат да ги јадат цревата и внатрешноста.
 12. Отекување на јазикот и испакнување на очите. Тие се предизвикани од распаѓање на цревата и ослободување на гасови во телото.
 13. Гниење. Следува штом нашите клетки ќе продолжат да се распаѓаат и кохезијата на ткивото исчезнува додека протеините почнуваат да се распаѓаат.
 14. Опуштена кожа. Кожата почнува да се одвојува од коските и мускулите поради акумулација на гасови од распаѓањето на организмот.
 15. Распаѓање на коските. Коските последни се распаѓаат и процесот започнува кога бактериите, габите и другите организми ќе стигнат до коските. Кога коските се распаѓаат, останува хидроксиапатит, коскениот минерал кој се претвора во прашина.
Претходна Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design
Следна Прошетајте само две минути после секој оброк и вашето тело ќе ви биде благодарно

Награден напис

НБА екипа на продажба

Професионалниот кошаркарски тим во НБА, Феникс Санс лани играше во големото финале на плеј-офот и …

Volkswagen ID Buzz Cargo ја освои наградата за комбе на годината за 2023 година

На Volkswagen ID Buzz Cargo му беше доделена престижната индустриска награда „Меѓународно комбе на годината …

Забрането е копирање на текст!