Што се случува со телото кога кафето ќе го замените со чај

Првата шолја кафе наутро е навика на многу луѓе и многу ретко се откажуваат од неа, но факт е дека тоа не е најдобрата опција кога е здравјето во прашање.

Една од причините зошто многу експерти препорачуваат кафето да се замени со чај е негативното влијание на кафето врз нашите заби и оралното здравје.

Нефилтрираното кафе, како и еспресото, има најголем удел на корисни антиоксиданси, но во исто време внесува и најмногу лош холестерол во организмот.

Исто така, може да го зголеми ризикот од срцев и мозочен удар.

Во екстремни случаи, може да предизвика епилептични напади. Сечија толеранција на кофеин е различна, па затоа е важно да забележите како вашето тело реагира на него и соодветно да се приспособите.

Премногу кафе може да значи и преголема стимулација, па луѓето кои се чувствителни на кофеин можат да станат нервозни и раздразливи.

Претходна Mistral е последниот Bugatti кој троши само бензин
Следна Какви видови на зеленчук треба да јадете за да го одржувате вашиот црн дроб здрав?

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!