Што се случува со телото ако често јадете сланина и лук

Внесувањето на витамини и минерали кои го зајакнуваат одбранбениот систем е од клучно значење, а најздрав начин за нивно обезбедување на организмот е преку исхраната.

Кај нас е вообичаено, штом се појави инфекција, мирисот на лук веднаш се чувствува во возовите, автобусите и собирите.

Лукот се користи и за лекување на респираторните органи. Кога некој ќе почне да кива и кашла, секогаш ќе има некој постар и поискусен кој ќе му препорача да јаде лук: мелениот лук се меша со оцет или мед.

Во градовите знаат за употребата на лукот за лекување на заболеното срце и крвните садови. Го користат на најразлични начини, почнувајќи од разни сосови, спанаќ и други јадења со многу лук, па сè до потопување на сечканиот лук во ракија или алкохол. Таму се чува десет дена и се пие во вид на капки, исто како вистински лек (тинктура) купен во аптека со лекарски рецепт.

Во зима, имунитетот е загрозен

Во зима, сите сме изложени на поголем ризик да заболиме од настинка или грип. Лекарите препорачуваат во овој период да не заборавите на превенцијата: јадете лук, пијте билни чаеви и подигнете го штитот на телото кој ќе ве заштити. Сепак, постои попријатен начин да го подобрите вашето здравје, вели рускиот лекар Виктор Маслеников.

„Покрај лукот, има и многу други корисни намирници кои исто така ефикасно се грижат за нашето здравје. На пример, сланина и тиква. Со умерено и редовно внесување на овие намирници ќе му направите услуга на здравјето, а ќе се заштитите и од сезонски болести“, посочува докторката.

Затоа, кога ви се смачиле од маснотии и леб и кромид и пипер или крцкање, сланина и лук, препуштете се и заситете ја душата, но бидете умерени во конзумирањето бидејќи се што е претерано може да ни наштети.

Претходна Не сте ни слушнале за ова нарушување, а секој десетти маж страда од тоа
Следна Силвестер Сталоне открива за која улога имал дури седум операции

Награден напис

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

MrBeast изгради сто бунари во Африка и обезбеди чиста вода за половина милион луѓе

Најпопуларниот YouTuber, MrBeast, во својата најнова хуманитарна мисија, ископа сто бунари во Африка и со …

Don`t copy text!