Што е Златно млеко и зошто е одлично за здравјето?

Освежително, ледено и супер здраво, леденото Златно млеко стана вистински летен хит. Златното млеко го добило името благодарение на главната состојка – куркумата, која на овој пијалок му ја дава карактеристичната жолта боја. Куркумата може да помогне при болки во зглобовите, воспаление, проблеми со црниот дроб или респираторни заболувања. Богат е со железо, витамин Б 6, влакна и бакар и докажано делува против летаргијата, го зајакнува нашиот имунолошки систем и на тој начин помага побрзо да ја преболиме настинката.

Состојки за златното млеко:

1 лажичка куркума во прав

1 лажичка цимет

1 лажичка ѓумбир во прав

2 лажици нектар од агава или јаворов сируп

350 мл овесно млеко

4-5 коцки мраз

Подготовка:

Дополнителна предност на Golden milk е тоа што овој напиток се подготвува исклучително брзо и лесно! Истурете ги сите состојки во шејкер за коктел, додадете коцки мраз и енергично протресете за целосно да се раствори прашокот. Послужете веднаш, а по потреба посипете уште малку цимет врз леденото Златно млеко. И тоа е тоа, уживајте!

Претходна Автомобилската индустрија сега ја презема контролата врз набавката на чипови
Следна Тристан Да Куња: најоддалеченото место во светот

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!