Шпанските научници ќе се обидат да докажат дека Кристофер Колумбо бил од Галиција, а не од Италија

Шпанските научници ја отворија гробницата на свештеникот од 15 век и му ги откопаа коските во обид да ја тестираат теоријата дека Кристофер Колумбо потекнува од северозападниот шпански регион Галиција, а не од Република Џенова.

Иако општо се верува дека Колумбо е роден во Италија во 1451 година, некои тврдат дека тој всушност е роден во Шпанија, или во Галиција, Каталонија, Валенсија, Мајорка или Гвадалахара, додека други тврдат дека всушност бил Португалец.

Во понеделникот, тим од конзерватори, археолози и форензички антрополози кои работат во црквата Сан Мартин де Собран во галицискиот град Вилагарсија де Аруса ја отворија гробницата на Јохан Марињо де Соутомајор, благородник и архиѓакон кој можеби бил роднина на навигатор.

ДНК ќе биде извлечена од седум фрагменти од коски извадени од гробницата, а потоа ќе се спореди со примероците земени од посмртните останки на Колумбо и оние на неговиот брат и неговиот син. Истражувачите собрале и примероци од коски од друга црква во областа каде што се верува дека се закопани други можни роднини на истражувачите.

Здружението Галициски Колумбо, кое ја поддржува теоријата дека Колумбо потекнува од регионот околу вливот на Понтеведра, истакнува дека презимето Колон (шпански значи Колумбо) е добро документирано во областа. Исто така, се претпоставува дека Колумбо би можел да биде галицискиот витез Педро Алварез де Соутомајор, познат и по прекарот Педро Мадуга (Петар Ранобудник).

„Се чини дека сме поблиску до добивање на ДНК на Соутомајор“, изјави претседателот на здружението Едуардо Естебан Меруендано за La Voz de Galicia.

Колумбо умрел во шпанскиот град Ваљадолид, Шпанија во 1506 година, но сакал да биде погребан на островот Хиспаниола, кој денес го делат Хаити и Доминиканската Република. Неговите посмртни останки биле однесени таму во 1542 година, се преселиле во Куба во 1795 година, а потоа биле пренесени во Севиља во 1898 година кога Шпанија ја изгубила Куба по Шпанско-американската војна.

Иако примероците од посмртните останки на Колумбо беа собрани помеѓу 2004 и 2005 година, истражувачите мораа да чекаат 16 години за развој на технологијата потребна за правилна анализа за да се утврди вистинското потекло на истражувачот.

„Нема сомнеж од наша страна (за неговото италијанско потекло), но можеме да обезбедиме објективни податоци кои можат… да затворат голем број постоечки теории“, рече Хозе Антонио Лоренте, водечки научник на студијата за ДНК на Универзитетот во Гранада минатата година, пренесува Гардијан.

Претходна Дали цедените сокови се поздрави од консумирањето цело овошје и зеленчук
Следна Илон Маск годинава загуби 100 милијарди долари, но сепак е најбогатиот човек на светот

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!