Шест фитнес митови кои го успоруваат слабеењето

Губењето тежина и маснотии е доволно предизвикувачки процес и без митови и дезинформации што дополнително ја комплицираат ситуацијата. Поаѓајќи од верувањето дека губењето тежина бара екстремни жртви, до ставот дека секоја храна ве прави подебели, ние ви донесуваме шест митови кои спречуваат губење на тежината.

Фитнес-индустријата отсекогаш била жариште на митови и мода затоа што луѓето кои сакаат да изгубат тежина и форма бркаат брзи решенија и погрешни пристапи. Сепак, последиците од следење на неточни или лоши совети можат да бидат штетни за вашето здравје, нивото на мотивација и шансите за успех во губење на тежината.

Слабеењето бара екстремни мерки и пожртвуваност

Со целиот притисок да бидат слаби, жените честопати прибегнуваат кон екстремни мерки. Ова вклучува некои често опасни пристапи, како што се екстремна диета или прекумерно вежбање.

Секоја форма на глад сериозно го ограничува внесувањето на калории и често доведува до недостаток на хранливи материи и неухранетост. Овие состојби можат да бидат исклучително штетни за вашето тело и вашето здравје и можат да предизвикаат когнитивни и емоционални проблеми.

Прекумерното вежбање може да има слични резултати. Иако следењето на диетата го ограничува внесот на калории, прекумерното вежбање има за цел да согорува енергија со брзина над нормалното.

И двата пристапи се со екстремна природа и веројатно нема да резултираат со долгорочно слабеење.

Сите калории се еднакви

Иако сите калории носат енергија – тоа е исклучително важен извор од каде потекнуваат тие калории. Телото вари и метаболизира калории од масти, протеини и јаглени хидрати на различни начини. Покрај тоа, овие макроелементи имаат различни ефекти врз вашите хормони, кои влијаат на гладот, складирањето на маснотии и производството на енергија.

Калориите добиени од шеќер, на пример, додаваат инсулин, кој е главниот хормон на телото за складирање на маснотии. И кога премногу глукоза (од проголтан шеќер) циркулира во нашиот крвоток, нема потреба да се користат резерви на маснотии за енергија.

Калориите добиени од целосна, природна храна обично содржат повеќе микроелементи – важни витамини, минерали и фитонутриенти кои на нашето тело му требаат оптимално да функционираат – додека калориите од преработената и рафинирана храна се претежно ниски со хранлива вредност.

Само вежбањето може да придонесе за губење на тежината

Општо земено, оваа теорија сугерира дека слабеењето е едноставна равенка – согорувајте повеќе калории отколку што трошите без оглед на диетата.

Иако ова не е сосема точно, општите вежби се неефикасни во намалувањето на телесната тежина од различни причини.

На пример, повеќето луѓе едноставно немаат доволно време секој ден за да вежбаат доволно за да согорат значителен број калории. Ако бевте елитен спортист кој тренираше 3-4 часа на ден, оваа теорија ќе имаше ефект.

Со комбинација на правилен избор на храна за јадење и редовно вежбање, ќе добиете најдобри резултати.

Вежбањето со тегови ги претвора мастите во мускули

Кога јадеме правилно и редовно тренираме со тегови, сигурно го менуваме составот на телото. Но, ние не градиме мускули со претворање на еден вид ткиво во друг. Наместо тоа, ние согоруваме складирани телесни масти истовремено и градиме повеќе мускулно ткиво.

Кардио тренингот е најдобриот начин за согорување на маснотиите

Иако овој начин на тренинг дефинитивно може да ви помогне да изгубите малку маснотии, тој навистина е ефикасен само ако сте посветен спортист кој тренира неколку часа секоја недела.

За повеќето жени, поефикасно е да согоруваат што повеќе калории со правење широк спектар на вежби и подобрување на метаболичкиот ефект на нивните тренинзи со некаква форма на интервал на обука со висок интензитет (HIIT).

Секоја маст дебелее

Прекумерната потрошувачка на кој било вид храна ќе ја зголеми нашата тежина, но обработените и рафинирани јаглехидрати и шеќер, а не маснотиите, се чини дека имаат најголемо влијание врз нашиот струк.

Намалувањето на внесувањето на овие видови јаглени хидрати и шеќери ја подобрува реакцијата и чувствителноста на инсулин, што директно влијае на количината на маснотии што ја складираме, а исто така го прави телото поефикасно во метаболизам на зачуваните маснотии за енергија.

Исто така, треба да јадеме одредени масти за да обезбедиме оптимално функционирање на метаболизмот бидејќи различните масти се клучни за производство на хормони. На пример, на нашето тело му требаат заситени масти и холестерол за да произведе тестостерон, што е моќен хормон од кој и мажите и жените треба да произведат повеќе мускули и да согоруваат маснотии.

Претходна Bugatti Chiron Pur Sport против борбен авион
Следна Леклер ја освои пол-позицијата пред утрешната трка во Монако и погоди во ѕид

Награден напис

Спасете ја врската со „секс на одржување“

Ако сте во брак или во долга врска, веројатно барем еднаш сте се соочиле со …

Дознајте зошто комарците некого касаат, а некого заобиколуваат

Колку и да се трудиме да ги избегнуваме и колку да се користат разни препарати, …

Забрането е копирање на текст!