Шампионскиот болид на Андрети Lotus Type 79 би можел да достигне цена од 9,5 милиони долари

Еден од најважните болиди во историјата на Формула 1 ќе се продава во ноември.

Станува збор за болидот Lotus Type 79 во кој Марио Андрети ја освои титулата светски шампион во Формула 1, но и болидот кој го трансформираше овој спорт.

Лотус 79/4 го возеше Андрети кога победи на трката во Зандворт во Холандија, како и во Монца во Италија, каде што ја обезбеди титулата светски шампион во Формула 1 во 1978 година.

За жал, оваа трка ќе остане запаметена и по смртта на колегата на Андрети, Рони Петерсон. Еден од најдобрите Ф1 возачи им подлегна на повредите со кои се здоби на патеката во Монца. Андрети му ја посвети титулата на супер брзиот „Супер Швеѓанец“.

Двајцата беа познати како „возот на Марио и Рони“, а заедно забележаа 11 пол-позиции и осум победи на 16 трки во споменатата сезона. Ова значи дека револуционерниот тип 79 му помогна на Лотус да собере најмногу победи во една сезона од тимот на Мерцедес-Бенц Сребрени стрели од 1955 година, управуван од Хуан Мануел Фанџо и Сер Стирлинг Мос.

Под водство на Колин Чепмен, револуционерниот Тип 79 го воведе аеродинамичкиот принцип на „ефект на земја“ (во суштина инверзија на принципот на летот каде што низок притисок под крилото создава подигање, така што инаку се создава надолна сила).

Аукциската куќа Бонамс проценува дека автомобилот познат и како „Црна убавица“ ќе се продава по цена меѓу 6,5 и 9,5 милиони долари, а аукцијата ќе се одржи во ноември во Абу Даби.

Претходна Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа
Следна Која е улогата на авионите на „Суден ден“, авиони кои се во воздух 24 часа на ден

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!