Часовникот Bugatti Tourbillon чини дури 340.000 долари

Компанијата Jacob & Co го претстави новиот часовник Bugatti Tourbillon. Станува збор за часовник кој „ги прикажува достигнувањата, сложеноста и изгледот на најновиот хиперспортски автомобил на Bugatti, кој го носи истото име. Часовникот се одликува со црно куќиште од титаниум, како и сафирен моторен блок со 16 титаниумски клипови.

Посебно внимание привлекува анимираната секвенца од 20 секунди, која го прикажува моторот во акција. Тоа е трогателно уметничко дело, кое се чувствува неизмерно посебно во ерата на здодевните паметни часовници.

Часовникот е составен од 557 компоненти, како и двоен летечки турбилон од 30 секунди. Има и круна што ги имитира контролните копчиња на автомобилот, како и копчињата дизајнирани да ја претставуваат контролната табла и бројачот на вртежи.

Дизајнерските елементи се директно „извлечени“ од автомобилот. Покрај гореспоменатото, компанијата забележа дека „обликот на каросеријата е ист како оној на автомобил Бугати, со предна решетка опкружена со два странични отвори за ладилникот“. Страните на куќиштето имаат две големи отвори од сафир, кои се обликувани и затемнети како страничните стакла на автомобилот.

Двете компании почнаа да разговараат за Tourbillon во септември 2022 година, а претставници од Jacob & Co. последователно го посетија дизајнерското студио на Bugatti. На часовникот се работеше 18 месеци во соработка со дизајнерскиот тим на Bugatti.

Производството е ограничено на 150 примероци на часовникот, од кои секој ќе чини 340.000 долари.

Претходна Грешки во работната кариера за кои луѓето најмногу жалат

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!