Црниот ким ги лекува сите болести, освен смртта

Семиња од црн ким биле пронајдени во гробот на фараонот Тутанкамон, а таму сигурно не завршиле случајно.

Лековитите својства на црниот ким се споменуваат и во Библијата и во Куранот.

За да се избегне забуна, ова растение не е поврзано со кимот што ја знаеме во нашата кујна и со кој сакаме да ги попрскуваме кифличките.

Тоа е црн ким (лат. Nigella sativa) со потекло од југозападна Азија. Семето на ова растение се користи во медицината повеќе од 2000 години, а може да се добие и во форма на масло. Црниот ким е познат и по своите афродизијачки својства.

Црниот ким помага за широк спектар на заболувања: варење, надуеност, ослабен црн дроб, мигрена, разни воспаленија.Помага во намалување на температурата, габични, бактериски и вирусни инфекции, го подобрува производството на млеко кај доилки, ги регулира хормоните, го зајакнува имунитетот, помага при кожни болести, ги ублажува симптомите на алергија, ги зајакнува крвните садови и при милион други состојби.

Ефектот на црниот ким е проучен од научниците неколку стотици пати и сите се согласуваат дека е чудесен, едно од најефикасните лековити растенија. Сепак, не било потребно посебно истражување од античките народи кои го обожавале ова растение дури и како свето.

Семиња од црн ким билеа пронајдени во гробот на фараонот Тутанкамон. Лековитите својства на црниот ким се споменуваат и во Библијата и во Куранот. Исламскиот пророк Мухамед рече: „Црниот ким ги лекува сите болести, освен смртта“.

Претходна На 22 октомври Huawei ќе го претстави Mate 40
Следна Трик како експресно да разладите шише со вино

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!