Хрватите го освоија третото место на СП и потврдија дека се фудбалска велесила

Хрватската фудбалска репрезентација го совлада Мароко со 2:1 и со тоа го освои третото место на Светското првенство во Катар, што е нов голем успех за големата генерација предводена од Златко Далиќ од клупата.
Хрватска имаше можност по втор пат во својата историја да го освои третото место на Мундијалите и тоа го направи во одлична партија. Почетокот на натпреварот беше особено импресивен.

Коцкестите имаа иницијатива од првата минута и ја искористија веќе во седмата. Тоа беше координирана акција по слободниот удар, Иван Перишиќ одлично возврати со глава за Јошко Гвардиола, а младиот стопер со глава ја упати топката во мрежата на Мароко.

Одговорот на Мароканците не можеше да биде побрз. Во деветтата минута африканската селекција изведе слободен удар, а по збунетата реакција на хрватската одбрана, Ахраф Дари со глава погоди за 1:1.

Возбудата не заврши тука. Напротив, одигра одлично. Во 18. минута Мислав Оршиќ направи пробив и шутираше, топката како да отиде во мрежата, но тој го погоди соиграчот Андреј Крамариќ.

Лука Модриќ можеше да постигне гол во 24. минута, но Јасин Боно го одбрани.

Следеа две одлични шанси за Мароко, но Јусеф Ен Несири и Соифан Буфал не успеаја да ја погодат целта.

Кога се чинеше дека е така во првото полувреме, Мислав Оршиќ постигна одличен гол во 42. минута. Тој упати нешто меѓу шут и центаршут од левата страна, а топката отиде од стативата и во мрежата на Боно. При резултат 2:1 заминаа на полувреме.

Во второто полувреме ситуацијата беше малку поразлична. Хрватска малку се повлече и им ја даде топката на Мароканците кои по секоја цена бараа разврска.

Во 47. минута Оршиќ можеше да постигне уште еден гол, но неговиот блокиран удар ја погоди надворешната страна од мрежата.

Одличната иницијатива на Мароко донесе многу простор за хрватски контранапади. Еден таков удар за малку ќе го претвори во гол Никола Влашиќ, кој од далечина шутираше над голот во 69. минута.

Во 75. минута стопроцентна можност за Мароко. Ен Несири остана заборавен во шеснаесетникот, но голманот Доминик Ливаковиќ одлично одбрани.

Мароко не успеа да дојде до израмнување, па натпреварот заврши со резултат 2:1. Така, Коцкестите по втор пат во својата историја го освоија третото место на Мундијалите, а имаат и едно второ место.

Од друга страна, Мароканците го забележаа најголемиот успех во својата историја, но и во историјата на африканскиот фудбал, бидејќи станаа првата селекција од овој континент во полуфиналето на Светското првенство.

Светското првенство во Катар ќе заврши утре по натпреварот помеѓу Аргентина и Франција, кога ќе дознаеме кој е светски првак. Дуелот се игра во 16 часот.

Резултат и стрелци:

Хрватска – Мароко 2:1 (Гвардиол 7′, Оршиќ 42′ / Дари 9′)a

Претходна Луѓето со оваа крвна група се најдобри во сексот
Следна Аргентина ја освои титулата светски шампион во играта на деценијата

Награден напис

Evanescence – Bring Me To Life 

Уживајте во прекрасната музика на нашиот портал и на нашето ново интернет радио. Слушајте музика …

YouTube тестира четбот кој ќе се појавува под клиповите

Видео сервисот YouTube спроведува експеримент кој вклучува нов четбот дизајниран да им обезбеди на корисниците …

Don`t copy text!