Храна која особено лошо влијае на работата на цревата

Проблемите со цревата може да се појават на многу различни начини. Гасови, надуеност, запек, дијареа и рефлукс се само неколку од симптомите, а прекумерното консумирање одредени намирници може да ги влоши уште повеќе.

Чипсот е прв на листата на намирници кои треба внимателно да ги консумирате. Содржи голема количина јаглехидрати и тоа доведува до надуеност и гасови. Чипсот исто така побавно се вари бидејќи се пржи. Познато е дека храната богата со масти предизвикува металоиди.

Можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека гума за џвакање може да влијае на дигестивниот тракт. Многу видови гуми за џвакање се направени од шеќерни алкохоли, кои телото не може целосно да ги свари.

Проблем може да биде и рафинираниот шеќер, кој се наоѓа во слатките. Истражувањата покажаа дека предизвикува воспаление на цревата, што доведува до голем број проблеми, вклучувајќи нерамнотежа на корисни цревни бактерии и метаболичко нарушување.

Се разбира, не можеме целосно да се откажеме од потрошувачката на шеќер, но можете да се одлучите за поздрави опции. Јадете овошје наместо слатки и намалете ја количината на шеќер што ја додавате во кафето.

Познато е дека зелката предизвикува варење со симптоми како надуеност, грчеви и гасови. Тоа е затоа што содржи рафиноза. Во оваа група на зеленчук спаѓаат и гравот.

Обрнете внимание на потрошувачката на лут сос. Капсаицинот му дава посебен вкус, но предизвикува несакани ефекти како рефлукс на киселина и грчеви во стомакот. Ако веќе имате проблеми со дебелото црево, најдобро е да ги прескокнете сите облици на зачинета храна, вклучувајќи лут сос и салса.

Претходна Тревис Пастрана направи шоу на Флорида со своето Субару со 862 КС
Следна Alfa Romeo Giulia TZ се враќа по повод 60-годишнината

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!