Хофеловата верзија на Mercedes GLS е поатрактивна и полуксузна

Малку се оние кои ќе речат дека на моделот Mercedes GLS му недостасува луксуз, особено кога е тапациран со врвна кожа и има E-Active Body Control воздушна суспензија, но постои и подобрено решение што го нуди тјунинг компанијата Хофел.

GLS на фотографиите е резултат на работата на експертите во компанија Хофел кои својот проект го нарекоа Ultimate HGLS од Хофел.

Препознатливо е по неговото двобојно тело и 22-инчните бандажи на Хофел Митос. За разлика од Mercedes-Maybach GLS 600, Hofele HGLS ги задржа рамки на прозорците, додатоците на браникот и стандардната решетка на ладилникот од стандардниот теренец, што го прави „почист и поедноставен“ дизајн.

За да се натпреварува со GLS 600 и другите скапи SUV, Hofele GLS има ентериер тапациран во висококвалитетна кожа Nappa, која е зашиена и перфорирана во атрактивна форма на дијамант, со компјутерска прецизност. “Небото” е тапацирано во Алкантара кожа, како и потпирачите за глава на задните седишта. Подните тапацири се изработени од волна од јагне.

За разлика од Mercedes-Maybach GLS 600, Hofele GLS е достапен со кој било понуден мотор за овој SUV, што значи дека е достапна секоја опција, од основата GLS 350d до најмоќниот Mercedes-AMG GLS 63 модел.

На сликата е GLS 400d кој е придвижуван од 2,9-литарски 6-цилиндричен турбодизел кој развива 326 КС и 700 Nm вртежен момент.

Цената за Ultimate HGLS од Хофеле сè уште не е позната.

Награден напис

Рачно изработени автомобили од дрво

Сите сè уште се сеќаваме на воннаставни активности во форма на модели на авиони и …

Лотус прославува 20 години на моделот Exige со нова, специјална едиција

По повод 20-тиот роденден на спортскиот автомобил Exige, Lotus подготви специјална верзија инспирирана од првиот …

Don`t copy text!