Хиперсоничните авиони на Хермеус ќе бидат изработувани со помош на 3Д принтер

Компанијата Хермеус, која претходно соработуваше со американската вселенска агенција НАСА и американското воено воздухопловство, ќе произведува делови за хиперсоничниот авион со помош на печатачи Velo3D.

Хермеус ги купи Sapphire и големите Sapphire XC печатачи од Velo3D, кои ќе се користат во производството на авиони Chimera и Quarterhorse. Овие авиони ќе можат да летаат со брзина од 5 мах, а Хермеус планира да ги направи комерцијално достапни за летови и аеродроми. Споменатите печатачи се дизајнирани за производство со голем обем. Исто така, печатачите ќе бидат приспособени да користат Inconel 718.

„Производството на метални адитиви е клучна компонента на нашиот план за вертикална интеграција на производството. Ги истражуваме можностите на оваа технологија и бараме начини да ги зголемиме перформансите, да ги консолидираме компонентите, да ја намалиме тежината на нашиот авион и да ги минимизираме надворешните зависности“, рече Глен. Кејс, еден од директорите на Хермеус.

Развојот на хиперсонични авиони носи бројни предизвици за воздухопловната индустрија. Директорот на компанијата Velo3D, Бени Булер, рече дека иако брзината, температурата и вибрациите создадени од авионот Hermeus ќе се разликуваат од стандардните авиони, печатачите Sapphire и Sapphire XC нема да го изневери производителот.

Velo3D е компанија која се занимава со технологија за метално 3D печатење. Неговите решенија се корисни за клиентите вклучени во истражување на вселената, авијација и собирање енергија, кои ги користат за иновации во нивните индустрии. Исто така, овие решенија овозможуваат слобода во дизајнирањето.

Што се однесува до Хермеус, тој е основан со цел драматично да го забрза патувањето. Оваа компанија развива авион кој може да достигне брзина од 5 маха, притоа користејќи го знаењето стекнато при соработка со различни партнери. Благодарение на хиперсоничните авиони, патниците ќе можат да го прелетаат Атлантикот за 90 минути благодарение на брзината до 5 мах, што е двојно побрзо од Конкорд.

Претходна И Хрватска има свое „Мртво море“
Следна На сцената пристигна седмата генерација на Mustang

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!