Хибриден автомобил од милион евра на Koenigsegg

Koenigsegg неделава ја најави соработката со шведската компнија NEVS (National Electric Vehicle Sweden), а производот на нивната соработка би можел да биде хибриден суперавтомобил.
Со овој чекор од Koenigsegg сакаат да ја зголемат продажбата од 20 на 100 автомобили.
Новиот хибриден суперавтомобил со сигурност нема да се најде на истото рамниште со Agera RS и Regera, но со сигурност ќе биде репрезентативен примерок од брендот на Koenigsegg.

“Сакаме да ја прошириме нашата понуда бидејќи нашиот бренд го надрасна производството. Имаме неколку години да ги испорачаме суперлуксузните хиперавтомобили што ги произведуваме денес и сметаме дека со производство на поевтини модели можеме да ја зголемиме продажбата”, изјавуваат од Koenigsegg.

Се навестува дека новиот хибриден хиперавтомобил би бил со цена од околу еден милион долари.

Претходна Модуларна колиба во најсеверниот град на светот
Следна Првиот виртуелен концерт преку Fortnite

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!