Футуристичкиот концепт на на ауди

Ауди го претстави новиот концепт на возило со назив AI:TRAIL Quattro, возило кое носи дизајнерски новитети и решенија за идните SUV модели.

Огромните теренски гуми, транспарентни делови кои ја зголемуваат видливоста, речиси целосно стаклен и проѕирен покрив, се само дел од новитетите и решенијата кои ги носи овој концепт на ауди.

Она што е специфично за овој концепт е тоа што возилото нема стандардни фарови, туку има дронови кои се позиционирани на покривот и на барање на возачот може да полетаат и да го следат движењето и осветлувањето на теренот. Исто така, дроновите го снимаат возењето и теренот и во реално време го прикажуваат на дисплејот во кабината.

Погонот, се разбира, е електричен, составен од 4 електромотори кои заедно даваат моќ од 435 коњски сили и со сигурност овозможуваат одлични маневарски особини.

Според проценката од Ауди, возилото би имало автономија од 500 километри на асфалт и 250 километри на груби терени, а брзината е лимитирана на 130 км/ч.

Претходна Solveig Mork Hansen
Следна Деми Мур позираше гола за магазинот Harper’s Bazaar

Награден напис

Се продава болидот Ферари Ф300 управуван од Михаел Шумахер

Болидот Ферари Ф300 управуван од легендарниот германски Формула 1 возач, Михаел Шумахер е понуден на …

Класичниот Land Rover Defender го доби електричниот погон на Tesla

E.C.D. Automotive Design од Флорида кој е познат по модификациите на класичниот Land Rover Defender, …

Забрането е копирање на текст!