Фудбалски клубови во Европа со најголема заработка од спонзорите на нивните дресови

Договорите што фудбалските клубови ги имаат со спонзорите за реклама на своите дресови, најчесто носат голема заработка.

Клубовите ширум Европа се во константна потрага по што е можно појак спонзор кој ќе го рекламираат.

Меѓу најголемите спонзори прикажани на фудбалските дресови во Европа се Emirates, Gazprom, Volkswagen и Etihad.

Неодамнешна студија која ги анализира европските фудбалски клубови и нивните спонзори, покажува дека најпрофитниот договор во моментов го има Manchester United со Chevrolet, од неверојатни 71,1 милион евра на годишно ниво.

На второ место е Real Madrid со Emirates со 70 милиони евра, а веднаш зад него е Barcelona со Rakuten, договор вреден 55 милиони евра.

Топ 20 листата на фудбалски клубови и договори со нивните спонзори изразени во милиони евра изгледа вака:

1. Manchester United (Chevrolet) – 71,1
2. Real Madrid (Emirates) – 70
3. Barcelona (Rakuten) – 55
4. Manchester City (Etihad) – 45,9
5. Bayern (T-Mobile) – 42
6. Chelsea (Yokohama) – 36,7
7. Liverpool (Standard Chartered) – 32,1
8. Arsenal (Emirates) – 31
9. Tottenham (AIA) – 28,7
10. PSG (Emirates) – 25
11. Schalke 04 (Gazprom) – 22
12. Wolfsburg (Volkswagen) – 20
13. Milan (Emirates) – 18,5
14. Sassuolo (Mapei) – 18
15. Borussia Dortmund (Evonik) – 17
16. Juventus (Jeep) – 17
17. Roma (Qatar Airways) – 15,2
18. Atletico Madrid (Plus500) – 12
19. West Ham (Betway) – 11,5
20. Inter (Pirelli) – 10

Претходна Комплетно функционална куќа направена со помош на 3D печатар
Следна Првите копачки на брендот Nike X Jordan

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!