Фолксваген голф 2 тјуниран до неверојатни 600 коњски сили

Австријанецот Карл Шагерл со години настапува на државните ридско-брзински трки со својот голф од втората генерација.

Ништо не би било чудно во приказната доколку неговиот автомобил со дволитрен четирицилиндричен турбо-бензинец не е “набилдан” на 600 коњски сили.

Автомобилот, којшто со помош на DTM body kit генерира одлично количество на downforce, има секвенцијален менувач со 6-степени на пренос кој со леснотија ја пренесува силата од 600 ks и вртежен момент од 650 Nm на сите тркала.

Погледнете го видеото и видете го фолксваген голф 2 во акција.

Претходна Лунарен лендер е новиот концепт на Џеф Безос за освојување на Месечината
Следна Најновото руско инженерско чудо

Награден напис

Mercedes-Benz Sprinter трансформиран во луксузна канцеларија

Познатата тјунинг куќа Klassen го претвори Mercedes-Benz Sprinter во луксузна мобилна канцеларија која е опремена …

Маестралниот Верстапен славеше во Мајами

Холандскиот возач Макс Верстапен славеше на Големата награда на Мајами во петтата трка од сезоната …

Don`t copy text!