Фолксваген голф 2 тјуниран до неверојатни 600 коњски сили

Австријанецот Карл Шагерл со години настапува на државните ридско-брзински трки со својот голф од втората генерација.

Ништо не би било чудно во приказната доколку неговиот автомобил со дволитрен четирицилиндричен турбо-бензинец не е “набилдан” на 600 коњски сили.

Автомобилот, којшто со помош на DTM body kit генерира одлично количество на downforce, има секвенцијален менувач со 6-степени на пренос кој со леснотија ја пренесува силата од 600 ks и вртежен момент од 650 Nm на сите тркала.

Погледнете го видеото и видете го фолксваген голф 2 во акција.

Претходна Лунарен лендер е новиот концепт на Џеф Безос за освојување на Месечината
Следна Најновото руско инженерско чудо

Награден напис

Force Citiline е индиски теренец со 10 седишта

Форс Моторс е индиски производител на автомобили основан во 1958 година под името Bajaj Tempo …

Мансори го претвори Mercedes G-Class во „купе“

Mansory планира да произведе само осум примероци, а секој клиент може детално да го специфицира …

Don`t copy text!