ФИФА го спаси Мундијалот во Катар

ФИФА го спаси светското првенство во Катар

Официјално, ФИФА објави дека на светското првенство во фудбал во Катар 2022 година ќе играат 36 наместо 48 репрезентации, идеја на која дојде порано претседателот Џани Инфантино.

Извршниот одбот на ФИФА ја разгледуваше можноста на Мундијалот да заиграат 48 држави од кои повеќето држави околу Катар, но сепак, поради осетливоста на ситуацијата, реши да се откаже од идејата за ова првенсто, но најави дека во Мексико 2026 година најверојатно ќе бидат 48 учеснички.

Претходна Најдобрите “street art” во светот
Следна Кондом што се подмачкува на допир

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!