Финалето на СП во фудбал меѓу Хрватска и Франција го следеле неверојатни 1,12 милијарди луѓе

Во информацијата што ФИФА ја објави за финалето на Светското првенство во Русија помеѓу Хрватска и Франција, се вели дека го следеле дури 1,12 милијарди луѓе.

Исто така, се вели дека целото СП во фудбал го следеле дури 3,6 милијарди луѓе. Од вкупниот број на гледачи дури 309,7 милиони Светското првенство го гледале надвор од своите домови, во пабови, ресторани, на платформи различни од телевизиски.

Несекојдневни информации кои даваат директен увид во популарноста на фудбалот насекаде низ светот.

Претходна Новиот Porsche Macan S со нов V6 турбо мотор е посилен, побрз и поудобен
Следна Новогодишна честитка од Марс

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!