Фејсбук блокира профили во САД

Неодамна Фејсбук реши да блокира профили кои пласираат лажни вести, а се на територијата на САД. Компанијата отстрани стотици профили што објавувале лажни вести.
Во соопштението што Фејсбук го даде за јавноста се вели дека поради тешки прекршувања на правилата за користење на мрежата одреден број на профили се отстранети од мрежата.
Според известувањето, точно 559 Фејсбук страници и 251 профил се отстранети од мрежата. Исто така се отстранети и профили што биле вклучени во пропагандни цели, а биле раководени од локации надвор од САД.
Важно е да се истакне дека сите овие профили и страници пласирале вести со хушкачки карактер и биле со лажни информации.

Претходна Траумите на Роналдо не престануваат
Следна Viber овозможи уредување на испратените пораки

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!