Фернандо Торес ја заврши својата фудбалска кариера

Шпанскиот фудбалер Фернандо Торес официјално изјави дека ја завршува својата фудбалска кариера.

На својот твитер-профил, Торес вели дека после 18 години дошло време за завршување на плодната фудбалска кариера и дека деталите за неговата одлука ќе ги објави во недела на прес-конференција во Токио, каде што игра во токискиот клуб Саган Тосу.

https://twitter.com/Torres/status/1141934249362124801

Фернандо Торес својата кариера ја започна во Атлетико Мадрид во 2001 година и за нив играше сè до 2006 година. Се афирмираше како еден од најдобрите напаѓачи во светот. Потоа следеше трансферот во Ливерпул, каде што ја продолжи својата брилијантна кариера. Откако го напушти Ливерпул, премина во Челси.

Токму трансферот на Торес вреден 50 милиони евра од Ливерпул во Челси беше зачетникот на абнормалните обештетувања при трансферите од еден во друг клуб, кои со секоја следна година енормно се зголемуваа. Навивачите на Ливерпул никогаш не му простија што се префрли во конкурентскиот тим.

Торес по Челси замина во Милан, од каде што се врати во Атлетико Мадрид.

Кариерата ја завршува во Јапонија.

Награден напис

Хуманоста на Новак Ѓоковиќ повторно во преден план

Новак Ѓоковиќ покрена нова иницијатива за да им помогне на тенисерите најпогодени од паузата поради …

Кинезите како да не се во криза и започнуват со изградба на најголемиот фудбаслки стадион

Пандемијата на корона вирусот ја потресе Кина, но една од најсилните економии во светот закрепнува …

Don`t copy text!