Фернандо Алонсо следната година ќе вози за Астон Мартин

Искусниот шпански Формула 1 возач и актуелен член на Алпине, Фернандо Алонсо (41) следната сезона ќе вози за Астон Мартин.

Алонсо се врати во Ф1 во 2021 година по двегодишна пауза и покажа импресивна форма, а сега и официјално е потврдено дека и следната година ќе остане во најбрзиот циркус на светот, но ќе вози за Астон Мартин.

Двократниот светски шампион во Астон Мартин ќе го замени четирикратниот шампион Себастијан Фетел, кој пред неколку дена објави дека се пензионира на крајот од сезоната.

„Астон Мартин очигледно инвестира енергија и посветеност на победата и е еден од највозбудливите Ф1 тимови денес. Откако ги познаваат Лоренс и Ленс Строл долги години, јасно е дека тие имаат амбиција и страст да успеат во Формула 1. Тимот систематски привлекува големи луѓе со победничко педигре, станав свесен за огромната посветеност на новите капацитети и ресурси во Силверстоун. Никој во Формула 1 моментално не покажува поголема визија и апсолутна посветеност на победата, и тоа е многу возбудлива можност за мене Сè уште чувствувам глад и амбиција да се борам и да бидам на врвот, сакам да бидам дел од организација која е посветена на учење, развој и успех. Знаеме дека има уште многу работа и треба да вложиме сета наша енергија и работа заедно за да најдеме перформанси. Имам намера повторно да победувам во овој спорт, па чувствувам дека е правилно што ја прифатив оваа можност“, изјави Алонсо.

Тој во моментов е десетти во поредокот кај возачите со 41 бод, додека Алпине е четврти во поредокот кај конструкторите со 99 бодови. Астон Мартин е претпоследен деветти со 20 освоени бода во тековната сезона.

Претходна Porsche го претстави новиот тркачки 911 GT3 R
Следна Најлошата навика за консумирање алкохол што го забрзува стареењето на мозокот

Награден напис

Археолозите ја пронајдоа досега најстрашната гробница во Египет

Археолозите неодамна јужно од Каиро открија гробница стара 2.500 години, исполнета со бројни магични изреки …

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Don`t copy text!