Федор од Бајконур замина во вселената

Утрово од космодромот Бајконур Русите ја лансираа ракетата Сојуз 2.1, а нејзината мисија е тестирање на новиот мотор и товарното летало. Покрај оваа задача, ракетата со себе го носи Федор, првиот хуманоиден робот, кој има мисија да изврши повеќе задачи на МВС (Меѓународната вселенска станица).

Станува збор за тестирање на носечката капсула која до сега носеше само сателити во орбитата на Земјата. Во овој случај таа е доставно возило за Федор, кој е поставен на пилотското седиште.

Федор со себе носи посебно подготвени податоци за членовите на МВС, и кога ќе пристигне на станицата ќе изврши трансмисија на податоци поврзани со летот и времето поминато на Сојуз.

Покрај тоа, Федор за времето што ќе го помина на МВС ќе изврши 5-6 комплексни задачи кои засега се држат во тајност.

Неговото пристигнување на МВС е планирано во недела.Претходна Кој има поголем фетиш за праќање експлицитни фотографии? Жените или мажите?
Следна Најбогатиот град во Русија

Награден напис

Најголемата санта мраз во светот плови кон екваторот

Според информациите објавени од НАСА, најголемата санта мраз на светот А-76А навлезе во преминот Дрејк, …

Во орбитата на земјата успешно е тестиран топлинскиот штит LOFTID

Американската вселенска агенција НАСА успешно го демонстрираше својот топлински штит LOFTID. LOFTID беше лансиран во …

Забрането е копирање на текст!