Федерер слави 15 години од првата титула за најдобар тенисер на светот

На денешен ден, втори февруари 2004 година, Федерер беше за прв пат прогласен за најдобар тенисер на светот. Цели 15 години тој е во врвот на тенисот.

Швајцарскиот тенисер го има и рекордот на најдолг престој на врвот на АТП листата, дури 310 недели.

Тој е дваесет и третиот тенисер во историјата што се искачил на врвот на тенисот.

Во моментот е шестопласиран, а пред него се Андерсон, Дел Потро, Зверев, Надал и Ѓоковиќ.

Во кариерата има освоено 99 титули, од кои 20 Гренд Слем.

Претходна Ќе успее ли Енери да ја прекине црната серија на Арсенал?
Следна Honda NSX со најдобриот спортски звук што може да се чуе?

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!