Фасцинантна фотографија на спирална галаксија направена од телескопот Хабл

Фотографијата што ја објави НАСА, а е фотографирана од телескопот Хабл, претставува фотографија од спиралната галаксија со ознака NGC 2903. Оваа галаксија е дел од соѕвездието Лав, оддалечено 30 милиони светлосни години од Земјата. НАСА го искористи моќниот орбитален телескоп за да ја истражува споменатата галаксија заедно со уште 100 други галаксии во регијата.

Спиралните галаксии сочинуваат 75 % од вселената. Во шеесеттите години на минатиот век и Млечниот Пат е рекласифицирана во спирална галаксија со централен дел и спирални краци. Тие краци се полни со ѕвезди, како и вселенски прав и гасови.

Во моментов НАСА е концентрирана на истражување на црните дупки, а спиралните галаксии имаат црни дупки кои се често во центарот. Истражувањата на Хабл на спиралните галаксии имаат за цел истражување на врската на црните дупки и локалните галаксии.

Претходна Рибери заминува од Баерн по 12 години дружба
Следна Арсенал останува без Дени Велбек на крајот од сезоната

Награден напис

Во американските болници, Гугл тестира медицински четбот со вештачка интелигенција

Според The Wall Street Journal, Google веќе ја тестира својата технологија за разговор со вештачка …

Мета подготвува ривал на Твитер

Мета го претстави својот претстоен ривал на Твитер на своите вработени, а изгледот на апликацијата …

Don`t copy text!