Усеин Болт во првиот спринт при нулта гравитација

Авион што овозможува краткотрајно присуство во простор без гравитација, беше домаќин на една несекојдневна спринт трка, а победник во трката беше најбрзиот човек на патеките Усеин Болт.

Усеин Болт – светски рекордер на трките на 100 и 200 метри, кој важи и за најбрзиот човек во историјата, официјално стана и најбрзиот човек во простор без гравитација.

Трката се одржа во авионот со назив “Vomit comet” кој заради своето елиптично летање прави краткотрајни услови на нулта гравитација.

Конкурентите на Усеин Болт беа астронаутот на Европската вселенска агенција Жан Франсоа Клерво и францускиот дизајнер Октав де Гол.

Претходна E-tron, првиот електричен Ауди
Следна BMW M5 G-POWER ѕвер од 800 КС

Награден напис

Мундијалот заврши за дефанзивецот на Баерн

Лукас Ернандез го заврши настапот на Светското првенство во Катар, откако се здоби со повреда …

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Don`t copy text!