Управување на автомобил со џојстик е најновиот патент на Ферари

Италијанскиот производител на суперавтомобили Ферари ја патентираше управување на автомобил со користење на џојстик. Уред сличен на оној што се наоѓа во авионите се наоѓа на десната страна на седиштето на возачот.

Оваа новина беше пријавена во Управата за патенти на САД, а џојстикот ќе има двојна функција – движењето лево и десно ќе го одреди правецот и забрзувањето или забрзувањето на автомобилот напред и назад. Joyојстикот и педалите во автомобилот сепак ќе бидат поврзани.

Досега се претставени неколку концептни автомобили кои имаат џојстик наместо волан (Ford FX Atmos од 1954 година, Mercedes F200 Imagination од 1996 година и Сааб Прометеј од 1993 година), но не сме ги виделе во сериско производство. Постојат многу прашања што треба да се решат, а едно од нив е како да се елиминира монотонијата што ќе се појави на долги релации на автопат.

Се разбира, фактот дека Ферари го има патентирано не значи дека ќе го видиме во производство.

Пред пет години, Ферари го ја патентираше двоцилиндричната технологија на мотор, но досега не сме ја виделе во производство.

Претходна Сексот е здрав и на мажите може да им го спаси животот
Следна Спиењето на грб e здраво за телото – прочитајте како да ви стане навика

Награден напис

Помладото можеби е послатко, но постарото значи и поискусно!

Знаеме која возрасна група би се насочиле, за максимално задоволство … Помладите момци честопати се …

Новиот KIa Sorento PHEV – plug-in хибриден СУВ со 7 седишта

Kia ја демонстрираше интелигентната plug-in-хибридна технологија на новиот Sorrento PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Сликата …

Забрането е копирање на текст!