УЕФА следната недела ќе почне да ја користи новата револуционерна технологија

Европската фудбалска федерација (УЕФА) веќе од следната недела ќе почне да ја користи новата полуавтоматска офсајд технологија (SAOT), која може да направи револуција во светскиот фудбал.
Имено, системот ќе се користи во натпреварите од Суперкупот на Европа, но ќе биде во употреба од групната фаза од новата сезона во Лигата на шампионите, што е значително порано од првично планираното.

Првичната идеја за SAOT беше технологијата за прв пат да биде претставена на Светското првенство во Катар.
Сепак, УЕФА денеска потврди дека SAOT ќе дебитира во натпреварувањето на натпреварот од Суперкупот на Европа помеѓу Реал Мадрид и Ајнтрахт во Хелсинки.

PARIS, FRANCE – MAY 28: Karim Benzema of Real Madrid scores a goal which was later disallowed by VAR for offside during the UEFA Champions League final match between Liverpool FC and Real Madrid at Stade de France on May 28, 2022 in Paris, France. (Photo by Catherine Ivill/Getty Images)

Потврдено е и дека SOAT ќе се користи на сите натпревари од групната фаза на Лигата на шампионите во сезоната 2022/23, па новата офсајд технологија ќе имаме можност да ја видиме уште пред Светското првенство.

Да потсетиме, SAOT е технологија која ќе одлучува за офсајд ситуации во 3D технологијата, а по изгледот на снимките многу наликува на “challenge” во тенисот.

Десет камери ќе снимаат 18 „точки“ на телото на играчот во секое време, следејќи го секое негово движење со дури 50 снимки во секунда.

Со помош на најнапредната технологија преку ВАР системот ќе се одлучува дали некој играч бил во офсајд.

Претходна Yello – The Race
Следна Пумпа за гориво: Како да препознаете дефекти на овој дел од возилото?!

Награден напис

Што точно се случува со телото на човекот откако ќе умре?

Сигурно барем еднаш сте се запрашале што се случува со човечкото тело откако ќе умре? …

Rolls-Royce Cullinan од Carlex Design

Carlex Design е тјунинг компанија која главно зазема нетрадиционален пристап кон редизајнирање на луксузни и …

Забрането е копирање на текст!