УЕФА реши сите натпревари да се играат без присуство на навивачи на трибините

Извршниот одбор на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) утврди дека преостанатите реванш натпревари од 16 рунда на Лигата на шампиони и Лига Европа ќе се одиграат на стадионите на екипите кои требаше да бидат домаќини, а сите натпревари под покровителство на УЕФА ќе се играат без гледачи на трибините.
Одлучено е дека во двата пара од осмина финалето на Европската лига, Интер – Хетафе и Севиља – Рома, на кои беше одложен првиот натпревар, со еден меч ќе се реши за пласманот во четвртфиналето, а ќе се игра во Германија.

УЕФА ќе продолжи да ја следи состојбата и го задржува правото да прераспоредува натпревари на завршниот турнир, доколку е потребно, со оглед на можни промениво ситуацијата со пандемијата што ќе влијаат на можноста за одигрување на натпревари на првичните локации.

Имајќи предвид неколку елементи, членовите на Извршниот одбор на УЕФА одлучија сите натпревари да се играат без гледачи на трибините, со цел да се создаде побезбедно здравствено опкружување и да се обезбедат еднакви услови за сите клубови. Одлуката е донесена со согласност на националните федерации и надлежните државни органи.

УЕФА ја донесе таа одлука само еден ден пред ждрепката за четвртфиналето од Лигата на шампионите и Лигата на Европа.

Покрај веќе познатите четвртфиналистите во Лигата на шампионите Аталанта, Атлетико Мадрид, РБ Лајпциг и ПСG, Манчестер Сити – Реал Мадрид (Англичаните имаат 2: 1 од првиот натпревар), Баерн – Челзи (3: 0), Јувентус – Лион се натпреваруваат за останатите четири места. 0: 1) и Барселона – Наполи (1: 1).

Реванш натпреварите од осмина финалето се закажани за 7-ми и 8-ми август.

Истиот систем ќе важи и за Лигата на Европа, чиј последен турнир ќе се одржи во Германија, а домаќин на финалето ќе биде Келн на 21 август.

На шесте реванш натпревари ќе играат, Волверхемптон – Олимпијакос (1: 1 во првиот натпревар), Баер Леверкузен – Ренџерс (3: 1), Шахтјор – Волфсбург (2: 1), Копенхаген – Басакшеир (0: 1), Базел ќе бара место во четвртфиналето. – Ајнтрахт Франкфурт (3: 0) и Манчестер Јунајтед – ЛАСК (5: 0).

Финалниот турнир на осумте најдобри екипи во Лигата на шампионите ќе се одржи од 21 до 30 август во Сан Себастијан и Билбао.

Претходна Играчите на Pokemon Go за 4 години потрошиле скоро 4 милијарди долари
Следна Славија – новиот проект на студентите на Шкода

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!