УЕФА реши да го воведе VAR системот и во Лига на шампиони

Извршниот одбор на УЕФА реши да го воведе VAR (video assistant referees) системот и во Лига на шампиони. Правилото ќе стапи на сила од сезоната 2019/2020.

“Сигурни сме дека имаме доволно време да го вградиме VAR системот и да ги обучиме судиите и службените лица за негово користење”, изјави претседателот на УЕФА Александер Чеферин.

Ждрепката за квалификациите за ЕУРО 2020 ќе се одржи во Даблин, на 2 декември, во 11 часот по локално време, и ќе бидат 10 групи по 5-6 екипи, кои ќе дадат 20 учесници, а останатите 4 ќе се добијат од плејоф од Лига на нациите.

Ден подоцна исто во Даблин ќе се одржи ждрепка за завршниот турнир на Лигата на нации.

Претходна Германија е домаќин на ЕУРО 2024
Следна I.D. Buzz Cargo

Награден напис

Стадион на СП со капацитет од 40.000 седишта беше речиси полупразен, а евидентирано е дека има 42.000 луѓе

Холандија вчера го совлада Сенегал со резултат 2:0 во првото коло на Мундијалот, а по …

Топката со која Марадона го постигна голот со „Божјата рака“ беше продадена на аукција

На аукција во Лондон топката со која Диего Марадона го постигна познатиот гол „Божја рака“ …

Don`t copy text!