Тјунираниот R33 Skyline GT-R на Nissan чини 120.000 долари

Тјунираната верзија на моделот R33 Skyline GT-R на Nissan, која е проект на легендарниот јапонски тјунер Veilside, е понудена на продажба.

Тоа е проект наречен Veilside Combat Evolution кој е заснован на Nissan R33 Skyline GT-R од 1995 година.

Јапонскиот тјунерзначително ја подобри аеродинамиката со широк комплет за каросерија, браници со големи отвори, масивен заден спојлер и дифузер.

Оваа копија е исто така посебна затоа што се појави во бројни списанија, а ја доби наградата МВП на Саемот за автомобили во Токио во 1996 година.

Veilside е многу познат во светот на автомобилскиот тјунинг, седиштето се наоѓаат во близина на патеката Цукуба, а преработките на автомобили на оваа компанија ги има на многу легендарни јапонски автомобили со високи перформанси. Исто така, автомобилите на Веилсајд се појавија во шест филма од франшизата „Брз и бесен“, а најпрепознатлив меѓу нив е фантастичниот RX-7 на Хан во филмот „Tokyo Drift“.

Veilside исто така инсталира сопствен систем за издувни гасови, ги надгради компонентите на моторот Tomi, има и HKS турбо, спојката Nismo, сопирачките Brembo и суспензијата на Olin.

Автомобилот го продава дистрибутерот Вистек Р Импортс од Конектикат, а цената е 120.000 долари.

Награден напис

Лотус прославува 20 години на моделот Exige со нова, специјална едиција

По повод 20-тиот роденден на спортскиот автомобил Exige, Lotus подготви специјална верзија инспирирана од првиот …

Редовното јадење риба го намалува ризикот од инфаркт

Редовното консумирање риба е поврзано со намалување на ризикот од срцев удар, утврдиле научици од …

Don`t copy text!