Туран ќе биде заменет со електричниот АЈ ДИ Баз

Заминувањето на Алхамбра на Сеат сигнализира почеток на нова ера за групата Фолксваген, слична судбина го очекува Шаран, а се бројат и деновите на помалиот Туран.

Туранот ќе биде достапен во следната година или две, но дефинитивно ќе биде во пензија. Со оглед на фактот дека Тигуан Олспејс нуди сличен внатрешен простор и попривлечен дизајн на СУВ, се верува дека Фолксваген нема потреба од нов Туран. Наместо тоа, се очекува индиректна замена во форма на електричен модел АЈ ДИ Баз.

“Некои ќе речат дека Туран е здодевен автомобил, но тоа е многу практично, одлично за семејствата, а клиентите добиваат многу за своите пари. Сега имаме и други концепти како Тигуан Олспејс, СУВ со седум седишта и ние ја подготвуваме следната генерација на Фемили АјДи вклучувајќи го АЈ ДИ Баз. Ова се вистинските наследници на Туран “, рече членот на Одборот за истражување и развој на Фолксваген, Френк Велш, за„ Аутокар “.

Значи, наскоро нема да биде можно да се купи Фолксваген Минивен со конвенционален мотор, но изборот ќе биде електричен АЈ ДИ Баз, интересен изглед и практичен ентериер.

“Баз нуди многу простор и изгледа одлично. Производната верзија е дури и подобра од концептот. Таа ќе го содржи најдоброто што го има Туран. МПВ не се мртви, но побарувачката се намалува. Ним им треба подобар дизајн”, заврши Велш.

Претходна Не ја сакаме титулата надвор од теренот, велат од Барселона
Следна Најчудните сексуални фетиши на американците

Награден напис

Римац Невера постави нов брзински рекорд за возење во рикверц!

Откако последователно соборуваше светски рекорди, Римац Невера сега почна да се менува. Хиперавтомобилот Rimac Nevera, …

Првите снимки на универзумот од европскиот вселенски телескоп Еуклид

Европскиот вселенски телескоп Еуклид денеска ги објави своите први снимки, откривајќи блескава маглина во облик …

Don`t copy text!