Трката во Кина повторно отстранета од календарот на Формула 1

Новата сезона во Формула 1 ќе помине без трка за Големата награда на Кина.

Очекувано, Формула 1 официјално потврди дека трката во Кина нема да се одржи ниту следната година, а причината се тешкотиите предизвикани од коронавирусот во оваа земја.

Додека поголемиот дел од светот се откажа од заклучувањата и ограничувањата на меѓународните патувања, Кина не се откажа. Кинеските власти продолжуваат да ги спроведуваат мерките и покрај големите протести во последните недели.

Шефовите на Формула 1 одлучија дека трката во Кина е премногу ризична и таа беше отстранета од календарот за 2023 година.

Инаку, Големата награда на Кина требаше да се одржи на 16 април по трката во Австралија, односно две недели пред Азербејџан, а Формула 1 организацијата сега ги проценува опциите за доделување на слободното место на друга патека.

Претходна Оптичка илузија која ги полуде сите
Следна Роналдо повторно разочара

Награден напис

Kawasaki Ninja ZX-4RR KRT Edition пристигнува во Европа

Kawasaki го подготви моделот Ninja ZX-4RR KRT Edition наменет за ентузијасти кои сакаат атрактивни мотоцикли …

Минатата година Мајкл Џордан заработи 2,5 пати повеќе отколку во целата своја НБА кариера

Легендарниот кошаркар Мајкл Џордан е вистински „магнет за пари“, а во последната година заработи 2,5 …

Забрането е копирање на текст!