Три децении на Mr. Bean

Пред триесет години на британската телевизија беше емитувана првата епизода од смешна серија за момче заробено во машко тело, по што електроинженерот Роуан Аткинсон стана еден од најпрепознатливите телевизиски ликови.

Мечето и автомобилот Мини Морис се трговски марки на момче заробено во телото на возрасен маж, кој има проблем за секое решение. „Мистер Бин“ се појави на британската телевизиска станица ITV во 1990 година, по што се здоби со огромна популарност во дури 245 земји, а потребни беа само четиринаесет епизоди од серијата за да се создаде легенда за хуморот. Денес „Мистер Бин“ го следат фасцинантни сто милиони луѓе само на Фејсбук.

Смотаниот триесетгодишник се појави на југословенската телевизија во три-епизодна новогодишна програма, откако го запознавме преку серијата „Црна змија“, во која тој донесе шмек на британската историја во нејзините различни турбулентни периоди.

Иако се чинеше дека британскиот актер го достигна својот креативен врв изведувајќи манипулативен опортунист во друштво на неговиот глупав асистент Балдрик, едноставната физичка комедија веднаш доби огромна популарност. Интересно е што човекот кој верува во неговото лице, ликот на „Мистер Бин“ е зачнат благодарение на една маана.

Анархист во душата

Имено, додека студирал на Квинс Колеџ во Оксфорд, каде што и неговиот татко студирал, станал и електроинженер, Роуан Аткинсон добил задача да смисли скица од пет минути како дел од драмскиот дел на кој присуствувал. Не можејќи да се пофали со своите вештини за пишување, Аткинсон застана пред огледалото и почна да гримаса. Тоа чудно, нереално, немо лице го потсети на легендата на француската комедија Жак Тати, па решил да се обиде да ја забавува публиката без ниту еден пишан и изговорен збор.

Го доби името „Мистер Бин“ непосредно пред емитувањето на првата епизода, а креаторите на сериите Аткинсон и Ричард Куртис имаа намера да го наречат својот протагонист „Мистер Вајт“, но добија предлог дека би било многу смешно да се поврзе главниот лик со некои зеленчуци. Иако беше во оптек името „Мистер карфиол“, што буквално значи „господин карфиол“, на крајот беше формиран консензус околу „Мистер Бин“.

Три осумминутни епизоди во кои „Мистер Бин“ се обиде да реши испит на училиште, да присуствува на миса во црква и да се сонча на плажа, сè уште покажуваат безвременски хумор кој сè уште никој не го постигнал, заснован на хаосот што го произведе човек кого Аткинсон вели дека е анархист по душа затоа што ги следи исклучиво сопствените правила.

Последната долгометражна епизода беше снимена во 1995 година, а во форма на анимираната серија „Мистер Бин“ се врати на телевизиските екрани во 2002 година, во која Аткинсон му го позајми гласот на својот херој. По 26 епизоди на анимиран хит кој особено ги воодушеви децата, ликот на триесетгодишник се појави само една година подоцна во филмот „Џони Инглиш“. Проектот, кој имаше неколку продолженија, го пародираше најпознатиот британски таен агент Џејмс Бонд. Неговото најуспешно патување на големите екрани беше во филмот „Бин… филм на врвна катастрофа“ (1997,), кој заработи 250 милиони долари под режисерската палка на Мел Смит.

Колку е значаен Аткинсон за Британците, најдобро сведочи неговиот настап на Церемонијата на отворање на Олимписките игри во Лондон 2012 година, каде како „Г. Бин “го пародираше олимпискиот дух, обидувајќи се да свири со оркестарот.

Youtube каналот „Мистер Бин“ го следат 23 милиони претплатници, а кога тој број ќе го помножиме со шест, ќе добиеме импресивна бројка од милиони заработени од најдуховитиот Британец. Роан Аткинсон е „тежок“ за 150 милиони долари и парите што ги троши на спортски автомобили, кои често ги уништува во луди брканици. Најисплатливата катастрофа не ја изврши „Мистер Бин“ на малиот екран, туку во реалниот живот, кога со луд погон уништи Мекларен Ф1, кој потоа беше продаден за 12 милиони долари.

Како и да е, богат љубител на автомобили, тој стана депресивен, следејќи го непишаното правило на сите оние големи комичари кои се во состојба да го насмеат целиот свет, без да им биде тешко да го надминат сопствениот ментален мрак, како трагично починатиот Робин Вилијамс или Џим Кери, кој отворено со години зборува за сопствената депресија. Тоа беше „г. Бин “е она што го натера Роуан Аткинсон во депресија во екот на неговата слава, бидејќи, според него, тој не може да го поднесе тој незрел карактер, а најголем товар е притисокот да се очекува да не го напушти својот најпознат лик во приватниот живот.

Претходна Кание Вест го објави своето прво видео обраќање како дел од претседателската кампања
Следна Хонда го прошири опсегот на опционална опрема за редизајнираниот Civic Type R

Награден напис

Carlex претстави одличен рестомод проект заснован на BMW Серија 6

Полската компанија Carlex Design ќе понуди обновено и изменето издание на еден од најубавите модели …

Како Роналдо ги решава проблемите

Португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо реши да направи нов деловен потфат купувајќи ја медиумската компанија Кофина …

Don`t copy text!